Lördag 19 september 2015
Denna veckan har vi gjort klart nya odlingsnivån som jag skrivit om tidigare här.
Förra hösten såg det ut som på bilden .
En trång upphöjd plats, som dominerades av en gammal häggmispelhäck, en lösryckt spaljé och två pallkragar, har blivit ett mycket större men fortfarande inramat, dock luftigare och ljusare odlingsrum som också fungerar som mysig sittplats och utrymme för mer odling i kragar och krukor.
Nu har vi satt 6 hallonplantor i den ena av de nya pallkragarna, den till vänster. Tre Mormorshallon och tre Preussen blev det, båda bra sorter. I den till höger satte jag ned några stora klumpar av delvis nedskuren jordärtskocka som extra markering mot grannen bakom. Dessa knölar får vara kvar i jorden hela vintern,men jag skär ned dem mer sedan och täcker med halm så att man kan skörda under vintern.
Vid tomtgränsen bakom planket lades ned extra markduk för att hålla ogräset och grannens humle på plats.
Nu har vi lagt ut kullersten och jord som avslut och stöd mot plattorna. Bakom mot gärdsgården får det bli lite som det vill, fast lite vårlök vill jag nog ha här.
…. och satt ett par plantor på baksidan av planket som förvillar insynen för grannen som har sin garageinfart här.
Jag valde en pelaridegran ’Stricta viridis’ som inte blir högre än 2 m och växer långsamt och en nedklippt Flava rhododendron jag hade innan. Lite narcisser kommer nog också ned. Praktlysingen närmast hör till grannens sida.
I söderläge passar varma färger.
Bondbönorna blommar faktiskt fortfarande och har samtidigt stora fina bönor
Denna plats har redan vunnit barnens hjärta, fast hösten sakta kryper på.
De tänker ta denna genvägen sinsemellan nu, säger de.
På dagis har lilla E. i mitten sagt till sina fröknar att de borde komma och se farmors trädgård.
Trevlig helg!
Luna
20 september, 2015 at 11:19
Snyggt! Att ha plottriga ytor som egentligen inte gör någon glad känns rätt meningslöst. Ser ut att ha blivit ett rejält lyft för er. Kul att bli klar i höst och få följa det till våren. Att sätta vårlökar som sen kan falna ner i skymundan låter väldigt bra. Så gjorde jag här. Massor av vårlökar under avenbokshäcken.
Kram, Carina
20 september, 2015 at 15:14
Tack. ja, det blev en bra kompromiss på både öppet och insynskyddat. Gärdsgårdstaketet ger lite djup och fångar ljuset fint och så finns det fönster mot grannens gröna fond. Dubbeldjup.
Kram Luna
22 september, 2015 at 12:28
Så fint det blev, kul att du visar det sista fixet också.
Kram Kristina
22 september, 2015 at 14:23
Tack, fast det finns alltid lite mer fix som att sopa grus och vinterså i kragarna. Vårlök satte jag igår bakom och vid sidan av planket plus lite gamla irisplantor som blivit över. Bladverket från dem livade upp jordsträngen,annars får det växa lite som det vill här. Nu kan jag dock inte visa mer bilder på bloggen
från detta projekt då blir det tjatigt, Såvida jag inte gör en lyckad ljussättning här, då återkommer jag.
kram Luna