Fred. 13 okt. 2017
Överraskning!
Nu startar lite oväntat Blommiga Fredagen igen för alla oss trädgårdsnördar som vill hålla igång inspirationen under vintersäsongen.
Här är en snabb titt på hur det ser ut hos mig nu efter denna regniga och solfattiga sommar, som ändå har varit en lugn, blandad och långvarig trädgårdssäsong.
IDAG sken solen… Jippi… redan på morgonen… fast med lågt ljus och långa skuggor….
men oftast har det sett ut så här….
Det har inte bekommit rabatterna så mycket förstås…
tom pelargoniorna på balkongen har klarat sig…
och inte har vi haft så mycket höstfärger än… det börjar komma lite nu först i trädgården
mina gröna planteringar ser alltid likadana ut nästan…
insidans färgglada del förändras dock en del men nu är det i stort sett bara rosenskära och nävor som finns kvar trots flera nätter med lätt frost
ett jobb jag gjort nyligen är omgörningen utanför den ombyggda köksaltanen
Bra att jag startat Instagram för då fotar jag mer eller mindre lite varje dag. Alla foton blir dock inte bra i starkt höstljus.
Detta var min hösthälsning till Blommiga fredagen!
Hälsar Luna
14 oktober, 2017 at 06:29
Vilken vacker trädgård <3
14 oktober, 2017 at 07:49
Tack.
14 oktober, 2017 at 15:59
Hm, ja sånn har det vært i år. Med sånn struktur ser det bra ut , likevel!
God helg!
14 oktober, 2017 at 21:04
tack för det!
14 oktober, 2017 at 17:32
Härligt med allt grönt som ger struktur blir min reflektion liksom att den nya planteringen ser ut att bli kalasbra. Tänk när den får ett par år på nacken 🙂
Kram, Carina
14 oktober, 2017 at 21:08
Tack, ja, vi upplever ändå som att det finns en trädgård här även på vintern.
Kram Luna
14 oktober, 2017 at 19:52
Vackert grönt, hos dig. Vi har haft en torr sommar, regnet har kommit nu i oktober.
Ha en fin söndag /Marika
14 oktober, 2017 at 21:09
Vi hade torrt i två veckor det var allt. Nu har det dock varit sjukt mycket regn, värst i landet.
Ha en bra söndag du med/ Luna
15 oktober, 2017 at 15:49
Hyggelig at Blooming Friday startet igjen. Jeg har savnet disse blogginnleggene ei stund. Herlig å se at solen skinner hos deg. Blir ekstra trivelig med de lange skyggene. Nyt høsten. Hilsen fra Liv
16 oktober, 2017 at 17:12
Hej Luna!
Vilka härliga bilder. I dem syns inte hösten. Här hos mig har hösten kommit långt.
Du har många olika, fina rum/miljöer i din trädgård och allt ser så välskött ut :-)!
Ha det gott!
/Anja
16 oktober, 2017 at 23:44
Tack Anja! Det där med välskött är väl en sanning med modifikation när msn kommer nära. Fast det är rätt trivsamma rum .ha det gott du också!
17 oktober, 2017 at 09:44
Den vintergröna strukturen hos dig är verkligen väldigt snygg hela tiden. Jag jobbar på min men beundrar din. Har lite svårt att vara så strukturerad i den frågan så resultatet låter vänta på sig hos mig.
//Helene
17 oktober, 2017 at 17:58
Så glad jag blir, men vi är alla olika och skapar den trädgård som passar oss.
//Luna
18 oktober, 2017 at 10:12
Har inte hunnit blogga i helgen så jag hade helt missat att det var premiär för Blommig Fredag. Vilka vackra bilder. Den översta med det brinnande gräset och strålrudbeckian i förgrunden är magisk. Fast den andra bilden är nog den mest typiska i höst. Vi har haft så mycket regn så det går inte längre att gå ut på gräsmattan. Den är i princip under vatten. Det är märkligt. I somras hade vi total torka men det är precis som det jämnar ut sig till slut ändå.
Önskar dig en skön onsdag!
Kram Anita