Välkommen till

Luna Eks trädgårdsblogg!

Hur färger påverkar oss

Måndag 27 april 2015

Så här på våren längtar vi extra mycket efter färg, både i trädgården, i hemmet och i klädesplaggen. Val av färg är betydelsefullt för hur vi vill må.

farg

Jag har tidigare skrivit om harmoniska färger i trädgården. Idag tar jag upp mer om hur olika färger påverkar oss och vårt liv rent allmänt.

Läs mer om harmoniska färger>>

Uppgifterna är dels hämtade från mina Feng Shui studier i Singapore, men också från tidigare professorn och miljöpsykologen Rickard Küller, Lunds universitet, död 2009. För många år sedan gjorde han  vetenskapliga mätningar på hjärnan genom  att låta personer vistas i rum med olika färger. Hos personer som befann sig i ett rött rum eller rum med starka kontraster ökade hjärnaktiviteten. Personerna kunde då jobba mer, bli mer produktiva men samtidigt ökade stressen och det blev mer fel.

I ett blått rum blev den däremot lugnare  varpå kreativiteten faktiskt ökade och det blev mindre slarvfel.

BLÅTT ger lugn och ro och lindrar spänningar i kroppen. Det är en bra färg i sovrum för dig med sömnproblem. För dig som fryser lätt är det inte så bra färg, inte heller för sexlivet och att omge sig med blått överallt kan ge underlag för depressioner.

Likaså för trädgården: För mycket blått där ger ett onyanserat och glåmigt intryck. Ett skimmer av vitt eller silver ger genast mer liv, så som det ser ut på vattenytan. Blått står för rörelse, vattenkrusning och ljusets brytning.

nepeta2

BRUNT är som vi vet en jordfärg. Det inger stabilitet, pålitlighet, lugn och harmoni, stimulerar praktiska aktiviteter och är bra för dig med koncentrationsproblem. Att stoppa fingrarna i jorden är mycket bra terapi mot utbrändhet.

För trädgårdens blommor och blad blir den bruna färgen bäst med en närliggande nyans som avviker från jordytan. Jord under växtsäsong ska inte vara synlig.

umber

I år är trendfärgen,”Marsala”, en rödaktig nyans av jordton. (Ett tämligen lugnt och varmt jordår förespås 2015 i Feng Shui)

marsala-pantone-150x150

GRÖNT står för harmoni, lugn, tillväxt och trygghet. Satsa på mer gröna nyanser om du söker trygghet och läkning av kropp och själ. Att klä sig i grönt inför en anställningsintervju sägs ge ett förtroendegivande intryck.

För trädgården: satsa på mer vintergröna växter som syns året om.

pasklilja4

 

GULT är en optimistisk, glad och energisk färg, som skärper minnet och tankeverksamheten. Bra färg för äldre personer och lata personer som gärna skjuter upp sysslor. Gult är även bra färg för arbetsrum, mot grubblerier och tungsinthet.

För trädgården är gult som allra finast på vår och sensommar. Mitt i sommaren kan det se skrikigt ut med för mycket gult. Ljusgula nyanser passar då bättre.  Eller gult i kombination med vitt.

gulablommor

ROSA ger lugn, kärlek och stöd. Används i terapi mot aggression, sorg och efter separation.

För trädgården:  Välkomnande och varma rosa färger i rabatter är bättre än knallrött mot entréer och utematplatser. Rosa kan oftast inte bli för mycket av. Speciellt inte till romantiska mormorsträdgårdar.

bild kopia 6

RÖTT är bästa färgen när du vill synas och bli uppmärksammad, visa din självsäkerhet. Det är en varm och energisk färg, bra för frusna personer eller för dem som vill öka sin sexlust. Den ger ökad puls, hjärtfrekvens och blodtryck. I för stora doser skapar den dock stress och aggression, så är du en hetlevrad person eller har mycket omkring dig, ligg lite lågt med rött. Det kan då skada mer än göra nytta. Gäller också solbadande om du lätt blir röd.

För trädgården: Den tomteröda nyansen är svårast i trädgården. Den kan lätt kännas för mycket om den har lång blomning. Karminrött och mörkrött är lättare. Rödmålade träkonstruktioner passar alltid bra mot grönska. På vintern blir vi extra glada av röda färger, särskilt vid jultid.

kamelia1rod

VIT är en ren, oskuldsfull och fräsch färg, men kan också se livlös ut i för stora doser om det inte finns kontraster. Gäller också för personer med blek hy och allmän låg framtoning. Som kontrast till ett stressigt liv väljer många unga personer mycket vitt,  både i ut- och inredning. Nackdelen är att den kan lätt kan se smutsig ut. Slitet vitmålat vintage  är mer förlåtande.

För trädgården är det dock en bra komplementfärg som lyser upp, särskilt för månskensrabatter och mörka nyanser.

svartvittrosenskära

SVART: Motsatsen till vitt är svart som står för styrka, död, mystik och ondska. Svart är både sobert, elegant men också dystert och nattsvart i för stora doser. En formell färg, utan kontraster ännu mer.

För trädgårdens grönska passar det konstruerade svarta som ett svartmålat hus och och plank gör. Mörka bladväxter går alltid åt en nyans av rött, grönt, lila eller annat, men benämningen är mörka växter. Fina kontraster är vitt, ljust rosa eller silver och för den som vågar sticka ut blir knallgult och svart effektfullt, (som getingens färger eller fotbollslaget Elfsborg.)

svartklover

LILA  är en storslagen, värdig, magisk och vilsam färg. En helt oberoende färg som står på egna ben. En stabil blandning av blått och rött med dess inneboende egenskaper. Ändå är det en svår färg för kläder och inredning.

För trädgården: Fantastiskt fin, men kan lugnas ned med blå, vita, rosa kombinationer och höjas med lite mer röda nyanser, efter humör och smak.

 

hortensia

 

ORANGE både negativ eller positiv färg. Negativt när det blir för mycket och i fel kombinationer. Positivt: en glad och varm färg särskilt bra med gult, rött, rosa  då det står för lycka och hälsosam mat.

För trädgården: Fint i små doser med mörk bakgrund och centralt placerat.

orangeros

GRÅTT är en nästan omärklig neutral färg. Den står för kompromiss och konservatism, den försiktiges val,  men den står också för vishet, kunskap och intellekt.

För trädgården: Den skiljer de flesta färger åt, lugnar och passar nästan överallt.

gra_helgonort

 Detta var veckans Feng Shui inlägg!

Allt Gott!

Luna

gillaknapp

 

 

 

 

 

0

4 kommentarer

  1. Spännande med en färglektion.
    Jag har inte varit så intressearad av blommor, men jag blir mer och mer. Iår ska jag fylla på lite i rabatten. 🙂

  2. Inspirerande hur färgerna påverkar oss. Håller med att man inte kan få för mycket rosa i trädgården även om lila är min favoritfärg både på kläder och blommor.
    Har lite svårt för de varma färgerna och undviker rött som stressar. Gult på våren och i köksträdgården är helt ok samt en liten klick orange vallmo i perennarabatten.
    Ha det så gott !
    Kram/Isa

  3. Rolig läsning om färger. Själv är jag mycket intresserad av färgernas betydelse och det intryck de ger i hemmet och i trädgården – ja, och även på mig själv.
    Som du kanske har läst någongång i min blogg är jag en riktig gulfreak ,-)! Men, gult är inte bara en färg utan nyanserna är oändliga. Jag blandar alltid gult med vitt , lime, grönt som grund . Dessutom blandar jag olika gula nyanser – dock inte den där riktigt skrikigt skarpa. Sedan piffar jag upp den med en djupröd nyans som jag inte kan beskriva. Jag tycker att det är svårt att beskriva färgnyanser.

    /Anja

    • lunasblogg

      1 maj, 2015 at 17:02

      Jag tänker mig dig som en färgstark person, som vet och kan handskas med färg och kombinationer. Färgnyanser är som smakupplevelser, svåra att beskriva men känns rätt i gommen. Det är huvudsaken.
      Ha en bra vecka
      Luna

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras

*

Upp ↑