Söndag 22 febr. 2015
Idag har våren kommit i södra Sverige och delar av västkusten, sägs det. 7 dygn med över 0 grader i en följd.
Då är det vår.
Jag gör en koll i trädgården för att jämföra hur långt våren har kommit här i Sjuhäradsbygden. Alltid lika kul att se hur det ser ut från år till år. Jag vet dock att i Göteborgstrakten, en dryg halvtimma härifrån, är det tidigare, där finns utslagna krokus och fina julrosor, hav av snödroppar och inga snöfläckar.
Men jag är lycklig över det lilla, som att snöhögarna vid dikesrenen blir mindre för var dag……. att det går att gå på småvägar utan risk för att bryta benen……..
Att det ser ut som det gör i min trädgård ändå….
Trots vissa skador……
Att de dubbla snödropparna blommar……..
Att det finns knoppar som inger förväntan…..
Buskrosling, Pieris floribunda
Att det börjar så sakta spira igen……
Jorden är frusen och höstplanteringarna har passerat före bästa datum för länge sedan, men jag sätter en minipåsklilja ovanpå här och var för att min längtan är stor efter gula nyanser.
och inne driver jag kvistar……
Nu är februari strax slut….
Ha en bra vecka!
Luna
22 februari, 2015 at 21:46
Visst känns det som om våren verkligen är på gång. Har till och med hittat en utslagen vitsippa.
Gult är en efterlängtad färg på våren. Kan till och med glädja mig åt maskrosfält.
Allt gott
Anette
23 februari, 2015 at 10:45
Vilket härligt hoppingivande inlägg! Jag såg igår en karta som dom visade på väderprognosen i TV och såg var i Sverige våren kommit meteorologiskt sätt. Här är det fortfarande vinter dock. Visst är gult en livsbejakande och glad färg. Den längtar också jag efter den här årstiden. Och blommande kvistar inomhus är underbart. Ska nog se om jag kan köpa några i någon blomsterhandel. Har inga egna att ta in. Gillar din slutreplik … ”Nu är februari strax slut”. Visst är det härligt att det snart är mars!
Önskar dig en fin vecka!
Kram Anita